trouble with the double

Po pierwszej fazie mojego projektu, w której badałam doświadczenia użytkowników wystaw odbywających się w popularnych warszawskich instytucjach, planowałam na wiosnę 2020 drugi etap współpracy z galeriami. Niestety, niespodziewanie dla wszystkich, galerie wraz z całym życiem publicznym zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

W dniu 12 marca 2020 decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte do odwołania z powodu zagrożenia pandemicznego, co jednoznacznie zamknęło na ten moment możliwość przeprowadzenia dalszych badań empirycznych w galeriach. Sytuacja zagrożenia zarażeniem COVID-19 jest dynamiczna i realizacja dalszych etapów mojego planu badawczego (lub potrzeba jego modyfikacji) będzie uzależniona od decyzji władz państwowych w zakresie dalszego funkcjonowania instytucji oraz obostrzeń wobec społeczeństwa.

Obserwując rozwój wypadków, a także reakcje sceny artystycznej w Polsce, zdecydowałam o włączeniu w obszar zainteresowania praktyk cyfrowych prowadzonych przez polskie galerie sztuki współczesnej. W ten sposób otworzyłam zupełnie nowy rozdział moich badań doświadczenia użytkowników.

Runda wstępna

W maju 2020 roku przeprowadziłam wstępną rundę badań doświadczeń użytkowników wirtualnej galerii sztuki współczesnej. Za najbardziej reprezentatywny przykład wirtualnej wystawy w pełni wykorzystującej potencjał narzędzi technologicznych obrałam wystawę THE TROUBLE WITH DOUBLE, przygotowaną na zlecenie galerii Szara Kamienica w Krakowie przez kuratorkę Katarzynę Oczkowską i kolektyw twórczy Serotonina Error.

Zastosowane przeze mnie metody badawcze obejmowały 3 części badania:

  1. wstępną ankietę dotyczącą dotychczasowych doświadczeń i oczekiwań osoby badanej skonstruowaną z użyciem narzędzia Google Forms 
  2. niemoderowany, zdalny test użyteczności według standardów UX researchu z wykorzystaniem internetowego narzędzia Lookback
  3. kwestionariusz doświadczenia użytkownika (UEQ, kwestionariusz autorstwa zespołu dr. Martina Schreppa, udostępniony na wolnej licencji do celów badawczych)

Zaproszone do badania osoby pochodziły z ustalonej na wcześniejszych etapach grupy docelowej. Udało mi się przebadać w sumie 8 osób.

Więcej o przebiegu i wynikach badania przeczytasz w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.